Objavljeno 02.05.2019.

Hvar je ove godine bio stjecište struke za upravitelje nekretninama iz cijele Hrvatske. Više o Savjetovanju i kako je bilo ove godine pročitajte OVDJE
A što su o događaju rekli sudionici, kako gledaju na rad Udruge Upravitelj i što za njih znači ova inicijativa, donosimo u nastavku.

Cinzia Počeko Kranjec – voditeljica komercijalnih poslova Castrum Pula 97 d.o.o.
„Castrum Pula 97 d.o.o.  pulski je upravitelj koji se bavi djelatnošću upravljanja i održavanja višestambenih i javnih zgrada već više od 20 godina. Jedan je od 11 članova Upravnog odbora Udruge Upravitelj i uredno se odaziva na savjetovanja upravitelja nekretninama. Mjesto je to gdje se promiče i unaprjeđuje djelatnost upravljanja kroz razne prezentacije renomiranih predavača, panela i radionica pravne, financijske i tehničke domene. Također, i vrlo  bitno, kroz savjetovanje se saznaju noviteti za uspješnu provedbu projekta energetske obnove obzirom da su na istom uvijek prisutni predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, te Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. Kao zaključak, upraviteljska djelatnost ima sve značajniju ulogu, opseg rada i angažman istih je sve veći. Stoga su savjetovanja od neprocjenjive važnosti za nastavak održivosti ove djelatnosti.“

Tvrtka Monel d.o.o. članica je Udruge Upravitelj već 10 godina. Također vrlo angažirana i aktivna u suradnji i sudjelovanju na Savjetovanjima Udruge. Njihovog smo direktora upitali za dojmove o ovogodišnjem događaju na Hvaru.
Dražen Pomper, direktor tvrtke Monel d.o.o.
„Obrađivali su se aktualni problemi, a predavači su bili istaknuti pojedinici za svoje područje djelovanja. Posebno bi istaknuo izlaganje prof. Tatjane Josipović i prof. Hrvoja Kačera koji znaju pravnu problematiku približiti prisutnima i potkrijepiti je konkretnim primjerima iz svakodnevne prakse. Kao najveću vrijednost skupa ističem kontinuiranu razmjenu iskustva i međusobnu komunikaciju upravitelja i svih ostalih sudionika iz građevinskog sektora.“, reko je g. Pomper.
Ulogu Udruge Upravitelj i značaj njenog djelovanja g. Pomper jezgrovito je ocijenio: „Uloga Udruge ima posebnu vrijednost jer se otvoreno diskutira o problematici pri upravljanju zgrada s posebnim naglaskom na pravni, financijski i tehnički aspekt. Teme o kojima se raspravlja unutar udruge relevantne su u našoj djelatnosti.“

Krešimir Benjak, voditelj marketinga i komunikacija tvrtke Knauf insulations naglasio je kako s Udrugom Upravitelj surađuju već jubilarnih 10 godina: „Počeli smo 2010. s vašim eventom u Baškoj. To su bili zaista počeci obnove višestambenih zgrada i počeci cijele ove priče koja se danas podrazumijeva. Ali, tada, je to bio zaista pionirski pothvat.“
 „Cijela priča oko Udruge se odlično uklopila u sve ostale stvari koje idu usporedo s temama koje promovira i odrađuje Udruga. Ne možemo taj doprinos isključiti iz ostalih aktivnosti vezanih uz  obnovu višestambenih zgrada, aktivnosti Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i angažmana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Kao što su u svojem izlaganju naglasili sudionici okruglog stola, bitno je da svi „pušu“ u istom smjeru i da je to zajednički vjetar u leđa te zajednička nastojanja da stvari budu bolje i to prvenstveno zbog ljudi koji žive u zgradama za koje su upravitelji na neki način odgovorni. Ovo što radi Udruga poklapa se s aktualnim trendom koji se sada događa u Hrvatskoj i mislim da je to zapravo jedini ispravan put.“
Na pitanje kako ocjenjuje skup održan na Hvaru g. Benjak odgovorio je: „Obzirom da smo već 10 god u suradnji mislim da me ne može puno toga iznenaditi, ali super je to što svaka destinacija na kojoj se održava Savjetovanje ima neku svoju priču i što Udruga promovira tu priču podjednako od sjevera do juga Hrvatske. Nama je svima lijepo maknuti se malo iz ureda, otputovati na par dana i mada već očekujem određene stvari, svaki se put pronađe nešto novo i svaki se put sazna nešto što se baš uklopi tako da jako dobro dođe u poslu svima nama.
Naravno, moram to malo povezati s djelatnošću kojom se bavimo. To su toplinske, zvučne protupožarnoj izolacije. Nekad je bilo bitno, kad se spomene riječ izolacija samo to koliko ćemo uštedjeti, energije ili novaca. Kroz ove se godine ispostavilo da izolacija mora ispuniti puno veća očekivanja i po pitanju zaštite od požara i po pitanju mehaničkih opterećenja, dugotrajnosti… Drago mi je da udruga i sami upravitelji toga postali svjesni i cijela priča je postala standard. To je najbolja potvrda da je ono što smo radili zapravo bilo ispravno.“, zaključio je g. Beljak.